Skip navigation links
صفحه اصلی
درباره شرکت
پروژه‌ها
مناقصات
فرصت‌های شغلی
ارتباطات
آغاز تولید گاز فازهای 15 و 16 پارس جنوبی از مهر 91
 

موسی سوری در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: بخش دریایی فازهای 15 و 16 به مرور از خرداد سال آینده وارد مدار شده و در نهایت از مهر ماه 91 به طور کامل مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و گاز تولیدی را برای استحصال به پالایشگاه خشکی ارسال خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود:: به تدریج پس از مهر ماه و ظرف شش تا هشت ماه گاز این میدان در پالایشگاه این دو فاز پالایش و برای مصرف به شبکه سراسری گاز ارسال خواهد شد.

وی اظهار کرد: پیشرفت تجمعی فاز 15 و 16 میدان مشترک پارس جنوبی 80 درصد است که چند روز گذشته نیز نخستین واحد فرآیندی این دو فاز به طور رسمی راه اندازی شد.

وی با بیان این که بر اساس برنامه مصوب 4.8 میلیارد دلار برای توسعه بخش خشکی و دریایی فاز 15 و 16 پارس جنوبی باید هزینه شود، گفت: تا کنون 2.5 میلیارد دلار در بخش پالایشگاه خشکی این دو فاز هزینه شده است که این رقم تا 3.3 میلیارد دلار افزایش خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: بر اساس جلسه با شرکت ایزوایکو قرار شد با شتاب بخشیدن در ساخت سکوی فازهای 15 و 16 این سکوها را در خرداد سال آینده تحویل شرکت نفت و گاز پارس دهند.

سوری پیشرفت بخش پالایشگاه خشکی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی را 82 درصد اعلام و اظهار امیدواری کرد با آماده سازی به موقع تجهیزات، مهر سال آینده، این دو فاز میدان مشترک پارس جنوبی به تولید برسند.

به گزارش شانا، مدیر فازهای 15 و 16 پارس جنوبی در شرکت تاسیسات دریایی پیش تر نیز از راه اندازی همه بخش های فراساحلی این دو فاز مشترک گازی در خلیج فارس تا تابستان سال آینده خبر داده و گفته بود: هم اکنون عملیات لوله گذاری دریایی این دو فاز مشترک گازی در خلیج فارس به پایان رسیده و تکمیل عملیات لوله گذاری برخی از فعالیت های دریایی همچون نصب اسکول ها و برخی از پایه های لوله در خلیج فارس باقی مانده است.

به گفته عباس حاج حسینی، سه پایه سکو فاز 15 و 16 پارس جنوبی تا اسفندماه امسال در خلیج فارس نصب می شود و تا فروردین سال آینده عملیات لوله گذاری این دو فاز مشترک گازی در خلیج فارس به پایان خواهد رسید.

بر اساس اعلام شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، درمجموع در این پروژه حدود 15 هزار تن سازه فراساحلی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی خواهد شد و تاکنون دو جکت هر یک به وزن تقریبی 2 هزار و 500 تن در خلیج فارس نصب و راه اندازی شده است، ضمن آن که سه پایه سکو و عرشه های سنگین درمجموع به وزن تقریبی 10 هزار تن تا تیرماه سال آینده، نصب و راه اندازی می شود.

بر پایه این گزارش، تا تابستان سال آینده نصب چهار جکت سه پایه چهار پل و دو عرشه سنگین فازهای 15 و 16 در خلیج فارس انجام می شود و همه سازه های فراساحلی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی در خلیج فارس به پایان می رسد.

به گزارش شانا، طرح توسعه فازهای 15 و 16 پارس جنوبی از سوی کنسرسیومی ایرانی متشکل از شرکت های ایزوایکو، صنایع فراساحل، مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و حفاری دانا کیش در حال اجرا و این طرح دومین پروژه پارس جنوبی است که با حذف شیوه قرارداد بیع متقابل، روش تامین مالی از منابع داخلی را با همکاری شرکت های داخلی برگزیده است.  

هدف از توسعه فازهای 15 و 16 پارس جنوبی، تولید 50 میلیون مترمکعب گاز طبیعی تصفیه شده در روز برای تزریق در شبکه سراسری کشور، تولید سالانه یک میلیون و 50 هزار تن گاز مایع (ال.پی.جی)، تولید سالانه یک میلیون تن اتان برای خوراک و مصرف واحدهای پتروشیمی، استحصال روزانه 75 هزار بشکه میعانات گازی و تولید روزانه 400 تن گوگرد است.

تاریخ خبر: Monday, January 16, 2012 6:20 PM
Copyright © 2010 PEDCO ICT Department - All Rights Reserved